top of page
Search

Akika Kurbanı Genel Bilgiler

Updated: Feb 28, 2021

Yapılması uygulanması gereken sünnetlerden amellerden birisi de çocuk için Akika kesmektir. Kelime manası olarak kesmek manasında kullanılır. Terim manasında ise “doğan çocuk için kesilen kurbana” #Akika denilmektedir. #Şafii #Maliki ve #Hanbeli mezhebinde Akika #kurbanı kesmek sünnettir. #Hanefi mezhebinde çeşitli görüşler olmakla beraber Akika kesmek #müstehaptır. Tatavvu yani #Nafile ve fazilettir diye ifade edebiliriz. Genel manada çocuk doğduktan sonra onun için 7. gününde Akika kesmek sünnettir diye ifade edilir.

Efendimiz Sallallahu Aleyhi Ve Sellem şöyle buyurmuştur: “Çocukla beraber Akika vardır, artık ondan yana onun için Akika kesilir eza ve cefayı ondan kaldırınız”. Yani Akika #Çocuğun üzerindeki eza ve cefayı kaldırmaya bir vesiledir. Yine aleyhissalatu vesselam efendimizin başka bir #hadis-i şerifinde çocuk doğduğu zaman akikası hususunda soru sorana Allah Resulü şöyle cevap vermiştir “erkek çocuktan yana iki #koyun kız çocuktan yana bir koyun kesin, keseceğiniz koyunların erkek veya dişi olması farketmez, zarar vermez” buyurmuştur.


Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin Radıyallahu anhum için Akika kurbanı kesmiştir. #Anne ve #babanın üzerine düşen maddi durumu elverdiği müddetçe maddi imkanları olduğu müddetçe çocuğu için doğan çocukları için Akika kesmesidir. Bu vesileyle #Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellemin sünnetini İhya eder Allah’ın rızasını kazanır.Akika Kurbanı Ne Zaman Kesilir ?

Akikanın kesilmesinin vakti olan vakti nedir ? diye sorulacak olursa hadisi şeriflerden de anlaşıldığı üzere 7. gününde maddi varlığımız imkanlarımız elverirse Akikasını kesmek müstahaptır fazilettir. Hz. Aişe annemiz rivayet ediyor Allah rasûlü sallallahu aleyhi ve sellem Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin’in akikasını 7. gün kesmiş adlarını koymuş ve saçlarının tıraş edilmesini emir buyurmuştur. Yani bu hadis-i şeriflerden şunu anlıyoruz efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemin uygulamasında torunları için 7. gün akikasını kesmişti. 7. gün Akika kesmeye imkan bulamayan kişi çocuklar buluğ çağına gelmeden önce kesmelidir ki sünneti İhya etmiş ve akikanın faziletini akikadan elde edilecek fazilete ulaşmış olsun. Buluğ çağından sonra da çekilebileceği hakkında kitaplar da görüşler okumaktayız.Efendimiz kendi Akika’sını peygamberlik kendisine verildikten sonra kestiğini kitaplardan okuyup görmekteyiz.

Peki erkek çocuğu için kız çocuğu için kaç Akika kurbanı kesilir meselesi nedir ? Ara sıra şeriflerinde şöyle ifade ediliyor “erkek çocuk için iki, kız çocuğu için bir koyun kesin”. Yine Hz Aişe annemizden rivayetler Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem “oğlan çocuk için iki kız çocuk için bir Akika kurbanı kesmeye emretti buyurmaktadır”. Bu doğrultuda erkek çocukları için iki Akika kurbanı kız çocuğu için bir Akika kurbanı kesmek sünnettir. Eğer bir anne-babanın imkanı var ise elverirse erkek çocuğu için 2 tane kesmesi kız çocuğu için bir tane kesmesi sünnettir. Kişiyi fazileti sevabı ulaştırır, bu doğrultuda niye erkek çocuğu için iki kız çocuğu için bir diye soracak olurlarsa, Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem’in hadisi şeriflerin de böyle izah edildiği için diye cevap veririz. İşte mümin işittik ve itaat ettik diyerek elinden geldiğince sünneti Resulullah uygulamalı ve tatbik etmelidir.

Akik Kurbanı Niyeti

Akika kurbanını kesecek kişinin Salih bir kişi olmasına gayret göstermeliyiz. Çünkü Akika kurbanı Fazilet olarak sevap olarak işlenen bir ameldir. Bu doğrultuda kesen kimsenin, yani kurbanı kesen kimsenin salih olması namaz kılıyor olması helal ve harama dikkat ediyor olmasına önem vermeliyiz. İmkanın varsa elverirse ve hayvan parçalanırken de şu hususlara dikkat edilmelidir. Şu niyetlerle yapılmalıdır şayet eklem yerlerinden ayrılacak ise hayvan parçalanıp dağıtılacak ise çocuğun azalarının uzuvlarının sıhhatli olmasını temenni ederek bu doğrultuda dağıtmalıyız, şayet hayvan parçalanırken kemiklerin kırılacak ise çocuğun kötü ahlakının kırılmasına niyet ederek o hayvanı bu şekilde parçalayıp İnfak etmeliyiz.

Akika Kurbanı Kesilmezse Ne Olur ?

Öncelikle rabbil aleminin vermiş olduğu çocuk nimetine bir şükürdür. Çocuğun üzerindeki Bela ve musibetlerin kalkmasına bir hediyedir. Aynı İsmail Aleyhisselam da olduğu gibi emirlerine uyuduğumuz riayet ettiğimizin , evlenip bunun neticesinde semeresini aldığımızın bir şükrünü tezahür, aynı zamanda aleyhissalatu vesselam efendimizin ifadesiyle “ümmetimin çokluğuyla öğreneceğim” hadisi şerifine bir katkı sağlamış olmak ve bunun mutluluğunu İzhar etmektir.

Akika Kurbanı Niyeti Nasıl Olmalıdır ?

Akika #halk arasında insanlar arasında yakınlaşmayı sağlar ve #ihtiyaç sahiplerine verilerek #sosyal olarak da insanların ihtiyacını görmesine sebep ve vesile olur. Akika kesilirken akikayı kesen kişi akikayı kestiği kişinin adını zikrederek, yani Allah için kesilip ama filan kimsenin akikasıdır diye beyan edilir.  Aleyhisselam buyuruyor “ akikayı doğan çocuğun ismi üzerine kesin “ Bismillahi Allah’ım bu filan çocuğun akikasıdır, senin için ve senin rızana yöneliktir diye niyet edip kesilmelidir. Şayet bu isim telaffuzu unutulur ise de Akika geçerlidir. Bazı alimler şöyle niyet etmeyi hoş görmüşlerdir “Yarabbi bu akika filan çocuğun akikasıdır, kanı kanına, eti etine, kemiği kemiğine, derisi derisine  kefaret olsun, Allah’ım bu hayvanı filan için cehennemden bir kurtuluşu kıl vesile kıl” diye niyet edilip bu şekilde Akika kesilmelidir.

Peki Akikayı Kesmeyip Parasını İnfak Etsek olur mu ?

Sünnet yerine getirilmiş olmaz, aslolan sünneti İhya etmektir. Akika kurbanını kesmek ve bunu ihtiyaç sahiplerine #dağıtmak ve gerekirse aile efradı cemiyeti ile beraber yemek caizdir. Şöyle ifade ediliyor, “Akika kurbanı Adak gibi değildir” dolayısıyla kesilen Akika kurbanını aile fertleri yiyebilir, #akraba #eş, #dost, komşuyu çağırıp beraber yiyebilirler. İsterlerse de bunu #fakir #fukaraya da dağıtabilirler.

5,913 views0 comments

Recent Posts

See All

ŞÜKÜR KURBANI NEDİR ?

#Şükür kurbanı, Allah’a şükrün bir çeşidi. Ona kurban adamak, adını anarak ibadet niyeti ile kurban kesmek, şükrün en güzel çeşitlerindendir. Şükür kurbanı kesmek için belirli bir nedene ihtiyaç olduğ

SİZE ÖZEL KUZU

Size özel bir kuzu kesimi ile hizmetinizdeyiz. Tüm bir kuzuyu size #özel kesiyor, işliyor ve paket #paket hazırlıyoruz. #pirzola, #biftek, #külbastı, #kaski, #küşleme, #kuşbaşı, #kaburga, #incik, #ger

Comments


Bir Kuzu İstiyorum Tanıtıcı Video
bottom of page