top of page
Search

ŞÜKÜR KURBANI NEDİR ?

Updated: Feb 28, 2021

#Şükür kurbanı, Allah’a şükrün bir çeşidi. Ona kurban adamak, adını anarak ibadet niyeti ile kurban kesmek, şükrün en güzel çeşitlerindendir. Şükür kurbanı kesmek için belirli bir nedene ihtiyaç olduğu pek söylenemez, Yeni araba için kan akıtılmalı mı ? Yeni ev için şükür kurbanı kesilmeli mi ? vb. soruları elbette aklımıza gelmelidir. Nimet için nimetin sahibine teşekkür etmek kadar olağan bir durum olamaz. Ancak yukarıda da söylediğimiz gibi, teşekkürün tek şekli kan akıtmak, kurban kesmek değildir, namaz kılmak, oruç, hatta bir fakir sevindirmek için sadaka vermek de, bu çeşit şükürler arasındadır. Bunlarla birlikte elbette, kurban teşekkürün farklı bir yerindedir.

Herhangi bir vesileyle Allah’a şükretmek için kesilen kurbana şükür kurbanı denir. Bir kimse #arzu ettiği bir amaca ulaşması veya bir nimete nail olması sebebiyle şükür kurbanı kesebilir. Ancak böyle bir nimeti elde eden kişinin, adakta bulunmadığı sürece, kurban kesmesi zorunlu değildir. Ayrıca Hanefî mezhebine göre temettu veya kıran haccı yapan kişilerin, aynı mevsimde #hac ve #umreyi beraberce yaptıkları için #Harem bölgesinde kestikleri kurban da bir tür şükür kurbanıdır.


Şükür Kurbanı Hükmü Nedir ?

Bu kurbanı kesmek farz mı ? Sünnet mi ? Vacip Mi ? gibi pek çok soru sorulmaktadır. Kısaca cevap verecek olursak şükür İçin kesilmek istenen kurbanın zorunluluğu yoktur. Bu kurbanı kesmek kişinin imkanlarına ve rızasına bağlıdır. Dileyen imkanı var ise kesebilir, sevabı ve faydalari çoktur, dileyen kesmez, herhangi bir #günah işlemiş olmaz, Allah-u Teala kendisine bu kurbanı farz kılmamıştır.
539 views0 comments

Recent Posts

See All

Akika Kurbanı Genel Bilgiler

Yapılması uygulanması gereken sünnetlerden amellerden birisi de çocuk için Akika kesmektir. Kelime manası olarak kesmek manasında kullanılır. Terim manasında ise “doğan çocuk için kesilen kurbana” #Ak

SİZE ÖZEL KUZU

Size özel bir kuzu kesimi ile hizmetinizdeyiz. Tüm bir kuzuyu size #özel kesiyor, işliyor ve paket #paket hazırlıyoruz. #pirzola, #biftek, #külbastı, #kaski, #küşleme, #kuşbaşı, #kaburga, #incik, #ger

Comments


Bir Kuzu İstiyorum Tanıtıcı Video
bottom of page